GASTRO HYGIENE
Nachádzate sa na
Profesionálne čistenie Wellness priestorov – sauna, sprcha, bazén
0
Nezaradené

Profesionálne čistenie Wellness priestorov – sauna, sprcha, bazén

wellness článok

Čistenie wellness priestorov je jeden z najdôležitejších a najviac náročných súčastí prevádzkovania. Náročnosť upratovania sa odráža od veľmi špecifických podmienok, ktoré má každá prevádzka iné. Najdôležitejšou častou pri upratovaní wellness priestorov je odstránenie vodného kameňa, usadenín a dezinfekcie.

Čistenie sprchových kútov a toaliet

Sprchové kúty v bazénoch sú veľmi exponovaným miestom, ktoré je potrebné dôkladne čistiť. Vyskytujú sa tam mnohé nečistoty.

Prvým krokom je odstránenie mastných nečistôt, zvyškov mydiel, krémov a podobne. Toto sa vykonáva pomocou ekologického prostriedku Ruby Easy – Profesionálny čistiaci prostriedok do kúpeľne s vôňou ovocia . Koncentrát, ľahko odstráni jemný vodný kameň a zvyšky mydla, zanechá dlhotrvajúcu čistú vôňu čistí a leští povrchy. Dávkovanie – 2x 30ml do rozprašovača + voda = hotový roztok. Nastriekajte na povrch, počkajte pár minút a následne osprchujte, opláchnite.

Po vyčistení a dokonalom opláchnutí nasleduje druhý krok – kyslá fáza. Minerálne sedimenty a vodný kameň sa odstraňuje prostriedkom Decalc 1l alebo 5l. Dokonale odstraňuje usadeniny vápnika, vodného kameňa, minerálne zvyšky, hrdzavé škvrny zo všetkých umývateľných povrchov. Vždy riediť vodou: bežné čistenie 3-5%, na vodný kameň 8-10% až 10-15%, alebo naliať na navlhčenú špongiu, pretrieť povrch, pre lepší výsledok počkať pár minút a opláchnuť. Pole pôsobnosti: v kúpeľni, v kuchyni/umývadlá, batérie, vane, sprchovacie kúty, obkladačky…./okrem živice a mramoru.

Na čistenie toaliet a pisoárov je najlepším krokom aplikovať WC Krystal Cleaner ECO – určený na čistenie a sanitu keramických povrchov. Produkt je vhodný do objektov, ktoré majú biologickú čistiareň odpadových vôd alebo Pom WC – zanecháva čerstvú, jablkovú vôňu, má hlboko čistiaci účinok, zabraňuje usádzaniu vodného a močového kameňa. Nalejte prípravok na povrch, pod okraj toaletnej misy, čakajte pár minút, potom opláchnite.

Likvidácia vodného kameňa

V prevádzke bazénov je vodný kameň a jeho usadeniny jedným z hlavných problémov. Jeho odstraňovanie sa vykonáva zásadne v čase sanitárnych odstávok, tj. Bez prítomnosti návštevníkov.

Prvým krokom je dôkladné odmastenie všetkých povrchov a odstránenie biologických zvyškov. Mastnota totiž bráni kyslému čistiaci prostriedok preniknúť až k vrstve vodného kameňa, preto je nutné v prvom kroku použiť Decalc 1l alebo 5l. Dokonale odstraňuje usadeniny vápnika, vodného kameňa, minerálne zvyšky, hrdzavé škvrny zo všetkých umývateľných povrchov.

Pre odstránenie bežných, slabých vrstiev vodného kameňa možno použiť kyslý čistiaci prostriedok, Trend odstraňovač vodného kameňa. Strojové odstraňovanie vodného kameňa, okrem plôch citlivých na kyselinu. Dávkovanie pre každodenné čistenie je 2-20%. Po použití opláchnite vodou.

Na odstránenie silnejších vrstiev vodného kameňa sa používa prípravok CLEAMEN 450 v koncentrácii 1 – 5% do umývacích automatov, 10 – 25% pre ručné tlakové rozprašovače a v extrémnych prípadoch ho možno použiť aj neriedený. Po uvoľnení nečistôt je nutné tento prípravok dôkladne oplachovať. Zvyšky týchto prípravkov a ich oplachových vôd nesmú byť vpustené späť do bazéna a musia byť od recyklujúce vody oddelené.

Čistenie sauny

Umývanie a čistenie sáun a ich vybavenie má svoje špecifiká. Predovšetkým preto, že ich súčasťou sú predmety z dreva. Drevo, ako prírodný a porézny materiál, vyžaduje šetrné prostriedky a špecifický postup čistenia. Navyše je nutné všetky plochy dezinfikovať.

Najskôr je potrebné drevo namočiť čistou vodou, aby sa zaplnili jeho póry. Potom je možné drevené plochy čistiť len neutrálnymi prostriedky – výnimočne možno použiť slabo alkalické. Týmto podmienkam najlepšie vyhovuje CLEAMEN 520 dezinfekčný prípravok s umývacím účinkom. Používa sa v koncentrácii 1,5 – 2% pre nanášanie ručným tlakovým postrekovačom. Následný oplach sa môže vykonať až 30 minút po aplikácii, aby dokonale prebehol dezinfekčný proces.

Pre väčšie bazény a wellness centra je využiteľný priemyselný peroxidový čistič CLEAMEN 745. Používa sa v koncentrácii 1 – 5% a je úplne odbúrateľný. Má bieliace a dezinfekčný účinok a je schopný čistiť aj poškodené drevo, jeho aplikácia je ale viazaná na odbornú aplikáciu a manipuláciu.

Pre odstránenie mastnoty a silnejšieho znečistenia v priestore sauny možno použiť penivý CLEAMEN 100/200 v koncentrácii 0,5 – 1%. Nanáša sa postrekom alebo pomocou špongie. Po čistení je nutné všetky plochy opláchnuť čistou vodou.

Upratovanie okolia a vnútra bazéna

Čistenie bazénových šatní má svoje špecifiká a preto je k tomu treba zaujať iný prístup. Predovšetkým je potrebné počítať s tým, že návštevníci sa tu pohybujú bosými nohami, je tu vlhko a teplo, a preto je nutnosťou dôkladná dezinfekcia.

Podlaha je spravidla protišmyková a štruktúrovaná. K jej dennému ošetreniu je ideálny CLEAMEN 100/200 v pri koncentrácii 0,1 – 0,2% pre ručné umývanie podláh. Je veľmi úsporný a na odstránenie nečistôt dostatočne účinný. V prípade použitia umývacieho stroja možno použiť CLEAMEN 145 v koncentrácii 0,7 – 1%. Takto je potrebné priestory šatní umývať denne. Jedenkrát za týždeň je však nutné umyť všetky plochy kyslým prostriedkom CLEAMEN 640 v koncentrácii 1 – 3%, ktorý podlahu vybieli a vydezinfikuje a následne ešte použiť CLEAMEN 442, ktorý odstráni vodný kameň. Tieto prípravky sa používajú aj pri strojnom čistení.

Skrinky, zásteny a ostatný nábytok sa umývajú aj dezinfikujú prostriedkom disiClean Home polymérová dezinfekcia, bez oplachu. Odstraňuje baktérie, vírusy a plesne, pachy. Povrchy chráni až po dobu 7dní.