GASTRO HYGIENE
Nachádzate sa na
Skrytá sila vôní
0
Nezaradené

Skrytá sila vôní

sping air titulná fotka
Vôňa môže mať pozitívny vplyv na náladu, zníženie stresu, zlepšenie spánku, sebavedomie a fyzickú výkonnosť. Tým, že si viac uvedomujete, ako špeciálne vôňa môže mať vplyv na Vás osobne, môžete byť schopný si zlepšiť svoje zdravie a tzv. well-being.
 
Čuchový zmysel je často podceňovaný, ale nemal by byť zanedbávaný. Dobre  aromatizovaná miestnosť má silný vplyv na to, ako sa cítime, ako konáme a ako myslíme. V skutočnosti vôňa, ktorá existuje v každom prostredí, je pôvodom a príčinou zmien našich nálad.
 
Dnes je všeobecne známe, že vôňa príjemného parfumu má pozitívny vplyv na naše nákupné správanie. Napríklad hudba a farby môžu ovplyvniť náš sluch a zrak. Z tohoto dôvodu sú stále častejšie používané v obchodoch, aby sa zvýšil predaj. Podobne je to aj pri vôni, pretože každá „dobrá vôňa“ môže pozitívne ovplyvniť zákazníka. Navyše špecifické parfumy môžu zvýšiť potrebu zákazníka viac nakupovať, viac jesť, alebo dokonca viac relaxovať.
 
Najnovší výskum spojil účinok parfumov s nákupnými úmyslami a náladami ľudí; táto štúdia ukázala, že parfumy priamo ovplyvňujú podvedomie, prebudenie starých spomienok a pocitov. V dôsledku toho uviedol vedecký výskum, ako podnietiť zákazníkov obchodov, aby zostali v určitej oblasti dlhšie. Zároveň odhalil, ako vybrať rôzne vône pre rôzne potreby, ako vytvoriť pocit dôvery, poskytnúť bezpečnosť a rodinnú atmosféru v prostredí alebo oddelení. 
 

História

Egyptské dedičstvo: Staroveká egyptská kultúra jasne dokumentuje použitie bylinnej medicíny v hieroglyfoch. Dôkazy o použití bylín, kôry, živíc, parfumovaných olejov, vín a octov boli nájdené v dokumentoch z roku 4500 pred naším letopočtom.
Čínske dedičstvo: V podobnom období starej čínskej civilizácie tiež používali určitú formu aromatických zlúčenín. Kniha bylín Shen Nung (datovaná okolo roku 2700 pr. n.l.) obsahuje podrobné informácie o viac ako 300 rastlinách a ich použití. Použitie aromatických látok v Číne bolo spojené s ďalšími starodávnymi terapiami, ako sú masáže a akupresúra.
Gréci a Rimania: Gréci získali väčšinu svojich lekárskych znalostí od Egypťanov a použili ich na rozšírenie svojich objavov. Zistili, že niektoré vône kvetín majú povzbudzujúce a relaxačné vlastnosti. Napríklad ako základ používali olivový olej absorbujúci vôňu bylín alebo kvetov; voňavý olej bol potom použitý na kozmetické i lekárske účely. Rimania sa inšpirovali Grékmi a preslávili sa voňavými kúpeľmi a masážami aromatickými olejmi.
 

Podrobnosti

Na začiatku sa začne tvoriť spojenie nervov, kde sa prelína vôňa s emóciami. Kapacita pre vône i emócie sú zakorenené v rovnakej sieti mozgových štruktúr limbického systému.Čuchové centrum spolupracuje priamo s časťou mozgu, ktorá sa podieľa na tvorbe nových pamätí. Žiadne iné zmysly tento druh hlbokého prístupu nemajú. 
 
Z praktického hľadiska to znamená, že môžete používať napr. aj svoj čuch pre lepšiu pamäť. Schopnosť spomenúť si na informácie možno zlepšiť tým, že počas štúdia inhalujete vôňu. Potom stačí priniesť si fľaštičku esenciálneho oleja s touto vôňou na skúšku.
 
Môžete tiež použiť vôňu milovaného človeka počas obdobia keď práve nie ste spolu. Odborníci navrhujú vdychovanie vône pripomínajúcej túto osobu, napr. použité tričko alebo kolínsku vodu. Vôňa môže naozaj vykúzliť osobu lepšie ako len pri pohľade na fotografiu.
 
Vzhľadom na intímne prepojenie medzi vôňami a emóciami nie je prekvapujúce, že to čo jednému vonia, môže byť nepríjemné pre ostatných. Takže k voľbe vône do priestoru je nutné pristupovať opatrne. Vôňa musí byť taká, aby podčiarkla identitu a vyvolala emócie, ale zároveň musí byť zvolená tak, aby jej tón bol jemný, t.j. aby ju bolo aj nebolo cítiť.
 
Čuch má významnú súvislosť v spojení mysle a tela, môže byť využitý na zlepšenie tolerancie bolesti. Akákoľvek príjemná vôňa môže pôsobiť ako rozptýlenie a zlepšiť náladu, napr. nedávne štúdie naznačujú, že sladká vôňa môže fungovať najlepšie. “ Sladká chuť znižuje bolesť aktiváciou opioidných systémov v mozgu a prichádzajúca vôňa aktivuje rovnaké systémy“ hovorí austrálsky psychológ John Prescott.
 
Vône majú odlišné účinky na každého z nás.
 
Všeobecne Peppermint je povzbudzujúci. Vôňa Mäty piepornej zvyšuje aktivitu v oblasti mozgu, ktorá nás prebudí v dopoludňajších hodinách. Výskum ukázal, že športovci bežia rýchlejšie a urobia viac klikov keď sú vystavení príjemnej vôni. Skúste si dať pár kvapiek mätového oleja na náramok.
 
Jazmín napomáha spánku. Posledné výskumy ukázali, že vôňa jazmínu v spálni vedie k pokojnej noci a väčšej bdelosti v nasledujúci deň.
 
Všeobecne platí, že Levanduľa má relaxačný účinok. Dávkovanie levanduľovej vône môže znížiť srdcový tep. Použite vôňu pre odpočinok pred spaním alebo počas pracovných prestávok. Japonskí vedci zistili, že dávkovanie tejto vône napomáha predchádzať popoludňajšiemu zníženiu koncentrácie.
 
Vanilka podporuje chudnutie. Podľa posledných štúdií funguje ako náhrada za potešenie zo sladkostí, ale bez kalórií. Samozrejme nedosiahnete účinok s prázdnym žalúdkom, ale ak ste mali zdravý obed môže pomôcť obmedziť chuť na sladkosť.
 
Čuch má významnú súvislosť v spojení mysle a tela, napríklad v niektorých japonských kanceláriách môžete v ranných hodinách cítiť vôňu čerstvých citrónov, ktorá údajne dokáže stimulovať zamestnancov k lepším výkonom, v popoludňajších hodinách môžete naopak cítiť vôňu čerstvých kvetov, ktoré zvyšujú sústredenie a vo večerných hodinách vôňu jarného lesa, ktorá údajne zvyšuje pocit optimizmu.